Potwierdzając lub podejmując dowolną interakcję ze stroną, wyrażasz dobrowolną zgodę na przetwarzanie danych osobowych lub/i zapisywanie tzw. cookies, zgodnie z Naszą Polityką Prywatności, jeżeli nie zgadzasz się z Nią, prosimy o wyjście z Naszej strony.

Usługi dla byłego pracodawcy

Sporo osób porzuca pracę na etacie i otwiera własne firmy. Ci, którzy po raz pierwszy prowadzą działalność gospodarczą, korzystają z możliwości płacenia niższych składek ZUS. Problem zaczyna się w momencie kiedy chcą świadczyć usługi na rzecz byłego pracodawcy.

Nawet jeśli rozpoczynamy działalność gospodarczą, nie zawsze płacimy niższe składki

Osoby, które zakładają firmę po raz pierwszy, przez 24 miesiące płacą niższe składki zdrowotne i społeczne. Miesięcznie przeznaczają na ten cel ponad 400 złotych. Na początku nie jest łatwo znaleźć klientów. Dobrze więc skorzystać z dotychczasowych znajomości. Wówczas często pojawia się pytanie, co w sytuacji, gdy wykonamy zlecenie dla byłego pracodawcy?

Przykładowo: przez ostatnie kilka lat pracowaliśmy na etacie w agencji reklamowej jako grafik. W końcu postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce i założyliśmy własną działalność gospodarczą. Świadczymy usługi jako grafik-freelancer. Płacimy niższe składki, więc większa część wypracowanego przychodu zostaje dla nas.

Sytuacja zmienia się jeżeli na liście naszych klientów znajdzie się nasz były pracodawca i chce abyśmy zaprojektowali dla niego np. logotyp bądź inny znak graficzny.

W tym przypadku przepisy prawa nie stoją po naszej stronie.

- Prawo płacenia niższych składek nie będzie nam przysługiwało jeśli chcemy wykonywać na rzecz byłego pracodawcy takie same czynności, jakie świadczyliśmy dla niego w ramach stosunku pracy w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym – informują specjaliści z krakowskiej Biura Rachunkowego VAT.

(M)

 

Spodobał się artykuł? Zobacz też inne artykuły!