Potwierdzając lub podejmując dowolną interakcję ze stroną, wyrażasz dobrowolną zgodę na przetwarzanie danych osobowych lub/i zapisywanie tzw. cookies, zgodnie z Naszą Polityką Prywatności, jeżeli nie zgadzasz się z Nią, prosimy o wyjście z Naszej strony.

Szczególne formy sprzedaży a obowiązek podatkowy VAT

W dzisiejszym świecie istnieją coraz to lepsze rozwiązania pod względem prawnym, Przedsiębiorcy i Klienci mogli zaoszczędzić większą ilość środków na przeprowadzanych transakcjach. Jedną z takich form jest dropshipping.

Co to jest dropshipping?

Dropshipping jest modelem sprzedażowym, w którym sprzedawana jest sama usługa pośrednictwa. Sklepy internetowe często stosują ten model sprzedaży. Sklep przyjmuje od swoich Klientów zamówienia i sprzedaje produkty, jednak to na Dostawcy spoczywa obowiązek realizowania takich zamówień. Polega to na magazynowaniu takich zamówień i wysłaniu ich do Klientów. Sprzedawca nie trudni się w tym modelu obsługą zamówienia pod względem logistycznym, zaś Dystrybutorzy i Producenci nie zajmują się znajdywaniem Klientów. Na model dropshippingu składają się następujące elementy. Klient składa w sklepie internetowym zamówienie, sklep wysyła zapytanie o dostępność do hurtowni lub Producenta, który odpowiada na pytanie. Następnie dokonywana jest sprzedaż produktów przez sklep, gdzie potem sklep wysyła należność hurtowni. Ta, dokonuje wysyłki towaru do Klienta.

 

Jakie są najczęściej rodzaje dropshippingu?

Obecnie istnieją dwa rodzaje takiego modelu sprzedaży. Pierwszy zakłada pośrednictwo. Pośrednik gromadzi zamówienia, a są one w rzeczywistości realizowane przez zewnętrzny podmiot – Dystrybutora, Producenta lub Hurtownie. Pośrednik zarabia na prowizji, nie wydaje środków na zakup towaru i nie przedstawia tego w koszcie uzyskania przychodu. Drugim rodzajem dropshippingu jest model zakupu, gdzie Pośrednik kupuje we własnym imieniu towar i wysyła go do Klienta.

 

Dropshipping to częsty model sprzedaży, a co z VAT?

W pierwszym z przedstawionych modeli stawka podatku VAT jest stosowana do usługi pośrednictwa, która zapewnia sklep internetowy. Usługa jest głównym świadczeniem w tym modelu sprzedaży. W drugim modelu przychód stanowi całość kwoty, która opłaca Klient, zaś sam koszt pojawia się na fakturze VAT. Stawką podatku VAT w tym wypadku będzie taka jak dla towarów, które są sprzedawane.

 

Podsumowując, dropshipping wiąże się z trudnościami, ale może przynieść wiele korzyści dla Sprzedawcy. Zaletą tego modelu jest brak obowiązkowej obsługi zamówienia i oszczędność czasowa, którą pośrednik przeznacza na działania marketingowe i promocyjne.



Spodobał się artykuł? Zobacz też inne artykuły!