Potwierdzając lub podejmując dowolną interakcję ze stroną, wyrażasz dobrowolną zgodę na przetwarzanie danych osobowych lub/i zapisywanie tzw. cookies, zgodnie z Naszą Polityką Prywatności, jeżeli nie zgadzasz się z Nią, prosimy o wyjście z Naszej strony.

Warunki płacenia niższego ZUS 2019

Wiele osób wskazuje, że prowadzenie własnej działalności gospodarczej wydaje się im bardzo atrakcyjne. Jednakże nie stać ich na ponoszenie wszelakich kosztów takiej działalności (w szczególności koszty składek odprowadzanych do ZUS). W tym jednak zakresie strona rządowa zapowiada istotne zmiany w 2019 r. – jakie?

Małe firmy – czyli jakie?

 

Od 2019 roku będzie istniała możliwość, dzięki której mikrofirmy będą miały prawo naliczać składki na ubezpieczenie społeczne proporcjonalnie do wzrostu swojego przychodu. Takie rozwiązanie przygotowano dla najmniejszych podmiotów, które deklarują przychód w skali miesiąca, który nie przekracza 2,5 razy pensji minimalnej. Takie rozwiązanie będzie przewidziane dla podmiotów, które prowadziły działalność przez co najmniej 60 dni, co ma ograniczyć nadużycia.

 

Na jakich zasadach małe firmy będą mogły płacić niższy ZUS od 2019 r.?

Przedsiębiorca, który nie stał się rentowny i nie osiągnął odpowiedniego przychodu, będzie mógł skorzystać z ulgi, którą jest tak zwana mała działalność gospodarcza. Wysokość składki ma rosnąć w sposób proporcjonalny do przychodu.

Proponowane wyżej zmiany w zakresie składek ubezpieczenia społecznego naliczanych proporcjonalnie do przychodu należy ocenić pozytywnie. To forma ochrony dla podmiotów, które na starcie swojej działalności przez pewien czas mogą w ogóle nie wypracowywać przychodów, jak i dla tych, których przychody są generalnie niskie.

 

Spodobał się artykuł? Zobacz też inne artykuły!