Potwierdzając lub podejmując dowolną interakcję ze stroną, wyrażasz dobrowolną zgodę na przetwarzanie danych osobowych lub/i zapisywanie tzw. cookies, zgodnie z Naszą Polityką Prywatności, jeżeli nie zgadzasz się z Nią, prosimy o wyjście z Naszej strony.

Bilety na fakturę, zaliczanie w koszty

Nie wszystkie firmy korzystają z samochodów. Auto oznacza wydatki. Wielu przedsiębiorców nie ma nawet prawa jazdy. Chcąc dostać się np. na spotkanie biznesowe podatnicy wybierają komunikację publiczną: autobus, tramwaj czy pociąg.

Czy podróżowanie komunikacją miejską możemy wliczyć w koszty uzyskania przychodu?

 Aby dany wydatek mógł stanowić koszt podatkowy musi wywierać bezpośredni lub pośredni wpływ na uzyskany przychód i musi być właściwie udokumentowany.

 - W razie ewentualnego sporu z organami podatkowymi, trzeba mieć przygotowane argumenty, które pozwolą udowodnić, że dany zakup (bilet) służy działalności gospodarczej – tłumaczą specjaliści z Kancelarii Podatkowej VAT w Krakowie. W przypadku korzystania z biletu miesięcznego można oszacować w jakiej części bilet miesięczny wykorzystywany jest do celów firmowych, a w jakiej do celów prywatnych i zaliczyć w koszty tylko część dotyczącą działalności gospodarczej.

 Podstawowym dokumentem dotyczącym wydatków zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu jest oczywiście faktura. Co z biletami tramwajowymi czy autobusowymi? Przecież nie poprosimy kierowcy/motorniczego o fakturę.

 Jak się okazuje, bilety jednorazowe uprawniające nas do przejazdu na odległość nie mniejszą niż 50 km można traktować jak faktury VAT ale muszą w swojej treści zawierać:

  • nazwę i NIP sprzedawcy,
  • numer i datę,
  • informację o usłudze,
  • kwotę wraz z podatkiem,
  • kwotę podatku.

 - Posiadając taki bilet mamy prawo odliczyć podatek VAT pod warunkiem, że istnieje związek pomiędzy dokonanym zakupem biletu a wykonywanymi przez nas czynnościami opodatkowanymi– dodają doradcy podatkowi z krakowskiej kancelarii.

 Niestety, w przypadku biletów na komunikację miejską, podatnicy nie mają takiej możliwości (brakuje pięciu wspomnianych wyżej warunków i z reguły trasa przejazdu jest krótsza niż 50 km– przyp. Autor).

 W przypadku biletów na komunikację miejską przedsiębiorca może zakupić na fakturę bilety jednorazowego przejazdu od razu na cały miesiąc podróżowania po mieście i wykazać, że wszystkie przejazdy były służbowe. W takiej sytuacji wydatek może stanowić koszt podatkowy, a podatnik VAT może odliczyć podatek VAT naliczony na fakturze.

(M)

Spodobał się artykuł? Zobacz też inne artykuły!